Evelyn Fabric Smart Hub
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
No need to sacrifice style just to seat all your guests. The Evelyn Smarthub provides the perfect addition to your sectional that helps fills your whole space with comfort you’ll just sink into. The main compartment fits belongings under the removable wood tray. Two cupholders provide a perfect spot for drinks while the storage pouch keeps remotes and more in reach. The ultimate in transitional style, bring home relaxation for the whole family with Evelyn.
Features
| Cupholders | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Evelyn |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Carton Volume | 9.77 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Material | Fabric |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 15 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
Complete The Look
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Items We Think You Will Love..
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Ace Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Allison Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Chair
Cute Fabric Chair
Kingman Fabric Ottoman
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Evelyn Fabric Smart Hub
"*" indicates required fields