Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
168 1/4″ (427.4 cm) SS Living Room Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests incorporating Fabric design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Upholstered in soft Aries Beach fabric, the Savion Deux 6 Seat Sectional offers four power recliners and seven power headrests, delivering a perfect combination of style and functionality. The smooth, durable fabric is complemented by dark wood accents, chesterfield tufting, and copper-toned nail trim. With its seamless power reclining feature, this sectional offers both luxury and practicality for modern living rooms.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Power recline at each end seat and two armless seatsPower headrest on all seatsSeamless blend of sophistication and versatilityClassic chesterfield tufting with copper toned accent nail trimPatented design with a timeless allureDiscreetly concealed synchr | Yes |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Carton Height | 839.00 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 887.00 |
| Carton Width | 20.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 132.00 |
| Fabric 1 | Aries Beach (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Height | 28.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HU-ARIES-BEACH-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Style | Traditional/Formal |
| Teardrop Swatch | HU-ARIES-BEACH-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 168.25 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 816 |
| Image Role Data | {“SS435_6PC4_414_detail”:[“Detail Image 1″],”SS435_6PC4_414_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”],”SS435_6PC4_414_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open Straight”],”SS435_6PC4_41 |
| Weight | 816 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 132 × 168.25 × 28.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | SS |
Complete The Look
Living Room Savion Deux Armless Chair and Half with Power Headrest
Hamilton Power Recliner with Power Headrest
Somers Sofa with Power Recline & Power Headrest
Savion Deux 5 Seat Sectional with Three Power Recliners and Six Power Headrests
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
SS Living Room Savion Deux Corner with Power Headrests
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Duncan Power Sofa with Power Headrest & Lumbar
Charleston Tufted Chair
Maria Chair
Keys Sofa
Meridian Sofa
Items We Think You Will Love..
Rio Fabric Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Devon Fabric Reclining Sectional
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Mason Fabric Reclining Sectional
Oasis Leather Sectional
Davis Fabric Reclining Sectional
Thornton Leather Sectional
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Catalina Fabric Power Reclining Sectional
Catalina Fabric Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Savion Deux 6 Seat Sectional with Four Power Recliners and Seven Power Headrests
"*" indicates required fields