Jaden Sofa With Nails
The lodge look is alive and well in our Jaden group. A three cushion style in married fabrics with pyramid legs and rolled and welted arms. Toss pillows are reversible. Novelty patterns combined with a leather-look fabrics provide the perfect choice for your cabin or retreat home. Available with or without brass nailhead trim. This collection includes a sofa, loveseat, chair, ottoman, storage ottoman, and queen sleeper.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 37″ (94 cm) 37INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Finish | Dark Brown |
| Sleeper Size | Queen |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” plastic pyramid, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Trim | Brass nails |
| Mattress | Innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, Visco or air mattress |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jaden Queen Sleeper
Jaden Sofa With Nails
Jaden Chair
Brianna – Swivel Glider – 2267
Jaden Sofa
Jaden Loveseat
Thornton Leather Full Sleeper
Main Street Fabric Full Sleeper
Lakewood Fabric Twin Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Serendipity Fabric Sleeper
Main Street Fabric Twin Sleeper
Serendipity Fabric Twin Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Lakewood Fabric Sleeper
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!