300-07 Smyrna Twin Sleeper
Our Smyrna collection features a contemporary sofa, loveseat, chair, and ottoman, as well as queen, full, and twin sleepers. The sofa boasts a three over three configuration with a channel stitched back over bordered seat cushions and a clean front rail. The modified half-moon arms are slightly flared. The sleeper is available with a standard, Visco, or air mattress.
Product Details
| Width | 53″ (134.6 cm) 53INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 38″ (96.5 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Sleeper |
| Sleeper Size | Twin |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.5” pyramid, plastic, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mattress | Twin size, innerspring. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, air or Visco mattress |
| Dimensions | 38 × 53 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Smyrna |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Smyrna Queen Sleeper
Smyrna Full Sleeper
Smyrna Loveseat
Smyrna Sofa
Smyrna Chair
Holly Fabric Full Sleeper
Lakewood Fabric Twin Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Malibu Queen Sleeper
Holly Fabric Twin Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Preston Fabric Full Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Serendipity Fabric Twin Sleeper
Jaden Queen Sleeper
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!