Modern Mood Round Side Table
Round side table in wire-brushed oak with a three-tiered design and three column base, finished in dark Mink for a timeless modern look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a casual, natural, almost primitive look, the Modern Mood Round Side Table is a three-tiered design with three round columns as the base. Crafted of Oak Veneers with wire-brush detailing for a tactile appeal, the table features the Mink finish in a dark, earthy brown accented by black tones for a timeless aesthetic.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 7D x 9.5H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 5.5D x 9.5H |
| Carton Height | 28.25 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 93.50 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 62 |
| Image Role Data | {“6850_80114_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_80410_80_80114_75906_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_80114_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80114_89_staight_silo”:[“Silo I |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Etagere
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Buffet
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Dresser
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray End Table
Lake House End Table
Lyra End Table
Plymouth Gray End Table
Lake House Square Lamp Table
Mesa Valley End Table
Waterfall Black Round End Table
Melody White Round End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Millwork Brown Round End Table
Brookhaven End Table
Athens End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round Side Table
"*" indicates required fields