Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Rectangular cocktail table with a 1 in. tempered glass top and a raffia-wrapped lower shelf, in oak veneers with a dark Mink finish. Rounded sides; 56 in. W x 30 in. D x 18.5 in. H.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the striking Modern Mood Rectangle Cocktail Table has a raffia-wrapped shelf beneath a one-inch-thick tempered glass top. With rounded sides, the table is crafted of Oak Veneers with tactile wire-brush detailing in a dark Mink finish with dark, earthy brown hues with notes of black, offering soft sophistication.
Product Details
| Rectangle shapeRaffia wrapped shelf1-inch thick tempered glass topRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic.Distressed Finished: W | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 26.50 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 312.30 |
| Carton Width | 59.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 53.5W x 30D x 10.75H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 54.75W x 30D x 0.75TH |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 255.2 |
| Image Role Data | {“6850_80410_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80410_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_80410_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 255.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 56 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Landscape Mirror
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Cal King Panel Bed
Modern Mood Console Table
Modern Mood Upholstered Side Chair
Modern Mood Counter Height Table
Items We Think You Will Love..
Lyra Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Round Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields