Modern Mood Round Cocktail Table
Round cocktail table in dark Mink oak veneer with a warm pewter metal-wrapped base band and matched veneer top, finished on all sides. Measures 60 in. round x 18 in. high.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stylish with a simple and timeless round profile, the Modern Mood Cocktail Table combines Quartered Oak Veneers with a metal-wrapped band around the base in a warm pewter finish. Crafted of Quartered Oak Veneers in a dark Mink finish, the table has matched veneers on the top and is finished on all sides.
Product Details
| Round shapeMetal wrapped bands on baseMatched veneers on topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal wrapped band on base.D | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 22.00 |
| Carton Length | 63.75 |
| Carton Weight | 258.20 |
| Carton Width | 63.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 60.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 12.5 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 60W x 60D x 2TH |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 177.6 |
| Image Role Data | {“SS925_5PC2_405_S_6850_80311_89_80117_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_80311_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80311_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 177.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Landscape Mirror
Modern Mood Counter Height Table
Modern Mood Bachelors Chest
Modern Mood Queen Panel Bed
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Server
Modern Mood Counter Stool
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Cal King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Waterfall Black Round Coffee Table
Sylvie Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round Cocktail Table
"*" indicates required fields