Modern Mood Round Cocktail Table
Round cocktail table in light Diamond oak veneer with a warm pewter metal-wrapped base band and matched veneer top, finished on all sides. Measures 60 in. round x 18 in. high.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stylish with a simple and timeless round profile, the Modern Mood Cocktail Table combines Quartered Oak Veneers with a metal-wrapped band around the base in a warm pewter finish. Crafted of Quartered Oak Veneers in a light Diamond finish, the table has matched veneers on the top and is finished on all sides.
Product Details
| Round shapeMetal wrapped bands on baseMatched veneers on topFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal wrap |
| Carton Height | 22.00 |
| Carton Length | 63.75 |
| Carton Weight | 213.00 |
| Carton Width | 63.50 |
| Depth | 60.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 12.5 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 60W x 60D x 2TH |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 191 |
| Image Role Data | {“6850_80311_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80311_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Dresser
Modern Mood Console Table
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Lateral File
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Round Mirror
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Console Table
Modern Mood Bed Bench
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Verona Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Palette Brown Round Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Waterfall Black Round Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round Cocktail Table
"*" indicates required fields