Modern Mood Executive Desk
Modern executive desk in wire-brushed Quartered Oak with Diamond finish and metal accents. Two locking file drawers support letter/legal files, plus four utility drawers with removable dividers and a mouse pad/pencil tray.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offered in a clean and unmistakably modern aesthetic that transcends time, the Modern Mood Executive Desk is a statement piece packed with functional features. The Diamond Finish over wire-brushed Quartered Oak Veneers with crystal-like alabaster and pewter hues delivers a soft sophistication, while the metal banding and edging on the base and round metal knobs wrapped in leather offer a mixed-media eclecticism. Features include two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system, 4 utility drawers, two top left drawers with removable dividers and a top right drawer with removable mouse pad and pencil tray that can be used in either side top drawer. There are locks on the inside of the kneehole area and levelers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex letter/legal filing systemLocks on inside of kneehole areaFour utility drawersTwo top left drawers have two removable dividers in each drawerTop right drawer has removable mouse pad and pencil tray that can be used | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 4H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 8.5H |
| Alternate Finish Items | 6850-10462-89 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 39.75 |
| Carton Weight | 418.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Knee Space | 30W x 28.75H |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 360.8 |
| Image Role Data | {“6850_10462_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_10462_451_80_75500_05_room”:[“Room Image 1″],”EC447_GM_083___6850_10462_80”:[“Room Image 2″],”6850_10462_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 360.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 74 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Console Table
Modern Mood Landscape Mirror
Modern Mood Dresser
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Entertainment Console
Modern Mood Upholstered Side Chair
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Corsica Writing Desk
Telluride 76” Executive Desk withleather Panels
Tynecastle Writing Desk
42” Leg Desk
Corsica Executive Desk
Rhapsody Executive Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Telluride Computer Credenza
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Executive Desk
"*" indicates required fields