Modern Mood Two Drawer Nightstand
Demilune nightstand with a white and gray marble top, metal frame, and two self-closing drawers. Oak veneer case in a dark Mink wire-brushed finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a statement piece. Featuring a demilune shape and two self-closing drawers, the nightstand has a metal frame, legs and slender pulls and a white and gray marble top. The case is crafted of Oak Veneers and finished in the dark Mink color with wire-brush detailing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Demilune shapeTwo self-closing drawersMetal frame and legsWhite and gray marble topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 24.375W x 13.5D x 6.125H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 13.5D x 6.75H |
| Alternate Finish Items | 6850-90215-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 218.80 |
| Carton Width | 45.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 11.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 27.5 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Oak Veneers, Iron and Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 179.3 |
| Image Role Data | {“6850_90215_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_90966_215_119_002_009_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90966_013_119_215_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90966_119_215_89_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 179.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 42 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Oval Nightstand
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood Oval Nightstand
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Counter Height Table
Items We Think You Will Love..
Normandy Nightstand
Tynecastle Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Grandpas Cabin Night Stand
Bellevue Open Nightstand
Verona Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Archivist Three-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Two Drawer Nightstand
"*" indicates required fields