Modern Mood Round Accent Table
Round accent table with a white marble top and a cone-shaped, wire-brushed quartered oak veneer base in dark Mink. Measures 22.25 in. round x 24.25 in. high.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Combining luxe natural materials with a white marble top and cone-shaped, wire-brushed Quartered Oak Veneer base in a dark, earthy brown Mink finish with black accent tones, the Modern Mood Round Accent Table is a timeless statement piece of organic elegance.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 77.60 |
| Carton Width | 25.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Marble and Resin |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 23.5 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 22.25W x 22.25D x .875TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 22.25 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 42.8 |
| Image Role Data | {“SS925_5PC2_405_S_6850_80117_89_room2”:[“Room Image 1″],”SS925_5PC2_405_S_6850_80311_89_80117_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_80117_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80117_ |
| Weight | 42.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Accent Console
Modern Mood Round Cocktail Table
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Etagere
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Sanctuary Three-Drawer Shaped Front Gold Chest
Amani Three-Drawer Accent Chest
Curata Accent Table
Alfresco Costiere Chest
Chest
Bubble Glass Accent Table
Triumph Accent Chest
Moment of Hope Chest
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Parkland Falls Storage Trunk
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round Accent Table
"*" indicates required fields