Modern Mood Round End Table
Round end table in dark Mink oak veneer with a warm pewter metal-wrapped base band. Measures 22 in. round x 24.5 in. high.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stylish with a simple and timeless modern profile, the Modern Mood Round End Table combines Quartered Oak Veneers with a metal-wrapped band around the base in a warm pewter finish. The wood table is finished in Mink, featuring tactile wire-brush detailing with dark, earthy brown hues with notes of black for a soft sophistication.
Product Details
| Round shapeMetal wrapped band around baseMatched veneers on topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal wrapped band on bas | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 73.00 |
| Carton Width | 25.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 53.2 |
| Image Role Data | {“6850_80213_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80213_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 53.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Round Accent Table
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Buffet
Modern Mood Cal King Panel Bed
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood King Panel Bed
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Landscape Mirror
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round End Table
Plymouth Gray End Table
Sylvie Tall Bunching Table
Sylvie Short Bunching Table
Lake House Tiered Table
Mesa Valley End Table
Greystone Mill End Table
Carpenter Brown Lamp Table
City View Round End Table
Lake House End Table
Brookhaven End Table
Americana End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round End Table
"*" indicates required fields