Modern Mood Round End Table
Round end table in light Diamond oak veneer with a warm pewter metal-wrapped base band. Measures 22 in. round x 24.5 in. high.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stylish with a simple and timeless modern profile, the Modern Mood Round End Table combines Quartered Oak Veneers with a metal-wrapped band around the base in a warm pewter finish. The wood table is finished in Diamond, featuring tactile wire-brush detailing with crystal-like alabaster and pewter hues for a soft sophistication.
Product Details
| Round shapeMetal wrapped band around baseMatched veneers on topFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter met | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal wrap |
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 73.00 |
| Carton Width | 25.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 53.2 |
| Image Role Data | {“6850_80213_117_413_114_451_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_80213_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80213_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 53.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Dresser
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Bed Bench
Modern Mood Buffet
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Console Table
Items We Think You Will Love..
City View Round End Table
Americana End Table
Waterfall Brown Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Lake House Square Lamp Table
Melody White Round End Table
Millwork Brown Round End Table
Plymouth Gray End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Carpenter Brown Lamp Table
Mesa Valley End Table
Ludwig Brown End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round End Table
"*" indicates required fields