Modern Mood Console Table
Console table in Quartered Oak veneers with raffia-wrapped top and drawer fronts, rounded sides, and Diamond light wood finish with wire-brush detailing. Three drawers with warm pewter leather-wrapped knobs provide discreet storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Symmetrical and timeless with a luxe mixture of materials, the soft and sophisticated Modern Mood Console Table has a narrow rectangle shape with rounded sides and a raffia-wrapped drawer front and top. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing, it is finished in the serene Diamond finish, accented by round knobs in a warm pewter finish wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Narrow, rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues deliver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 184.00 |
| Carton Width | 81.25 |
| Center Drawer Dimensions | 22.125W x 11.25D x 3.875H |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 22.5W x 11.25D x 3.875H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 75.625W x 16D x 23.875H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 166 |
| Image Role Data | {“6850_80213_117_413_114_451_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_10462_451_80_75500_05_room”:[“Room Image 2″],”6850_80451_80_room”:[“Room Image 3″],”6850_80451_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Round Accent Table
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Entertainment Console
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Counter Height Table
Modern Mood Round Nightstand
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Items We Think You Will Love..
Affinity Glass Top Accent Console
Ciao Bella Metal and Faux Concrete Console Table
Console Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Bexar Leg Huntboard
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console
Ciao Bella Flip-Top Console
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Console Table
"*" indicates required fields