Modern Mood Rectangle End Table
Modern end table in Quartered Oak veneers with a raffia-wrapped top and drawer front, rounded sides, and a Mink wire-brushed dark wood finish. Includes one drawer for tidy storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the striking Modern Mood Rectangle End Table is crafted of Quartered Oak Veneers with a raffia-wrapped drawer front and top. Featuring rounded sides, the table is finished in Mink, featuring wire-brush detailing with dark, earthy brown hues with notes of black.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic.Dist | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 30.25 |
| Carton Weight | 124.00 |
| Carton Width | 30.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 20.375W x 15.25D x 2.75H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 24W x 26D x 16H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 26.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 101.9 |
| Image Role Data | {“6850_80413_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80413_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_80413_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 101.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26.5 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Dresser
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Console Table
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Lateral File
Modern Mood King Panel Bed
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Sylvie Short Bunching Table
Plymouth Gray End Table
Millwork Brown Round End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Eclipse Brown Round End table
Millwork Brown End Table
Lake House Tiered Table
Palette Brown Short Bunching Table
Waterfall Brown Round End Table
Greystone Mill End Table
Brookhaven End Table
Lake House End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Rectangle End Table
"*" indicates required fields