Modern Mood Accent Console
Accent console with a rectangular top and metal-wrapped circular base, crafted from Quartered Oak veneers and resin in the Mink dark wood finish with a wire-brushed texture.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bold, organic and geometric, the Modern Mood Accent Table has a rectangular shape with a dramatic metal-wrapped circle base. Crafted of Quartered Oak Veneers and resin, it is finished in Mink, featuring wire-brush detailing with dark, earthy brown hues with notes of black for a soft sophistication.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-85004-80 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 169 |
| Image Role Data | {“6850_85004_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_85004_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_85004_89_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 56 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Round Nightstand
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Round Side Table
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Round Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Documents Console
City View Console Bar Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Vera Cruz Console Table
River Place Console Bar Table
Skinny Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Leesburg Demilune Hall Console
Brookhaven Console Table
Bexar Leg Huntboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Accent Console
"*" indicates required fields