Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern nightstand in dark Mink-finished Oak veneers with rounded corners and a plinth base. It offers three self-closing drawers with metal pulls wrapped in leather.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers three self-closing drawers. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the dark Mink color and accented by metal pulls wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRounded cornersFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic.Hardware: Bar pulls wrapped in leather.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90016-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 172.40 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 152.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_016_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90016_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90016_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90016_89_top”:[“Top |
| Weight | 152.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Etagere
Modern Mood Cal King Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Entertainment Console
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Landscape Mirror
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Accent Console
Items We Think You Will Love..
Sanctuary Bedside Table
Bellevue Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Chatelet Fretwork Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Chatelet Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Three Drawer Nightstand
"*" indicates required fields