Modern Mood Round Nightstand
22″ (55.9 cm) Bedroom Modern Mood Round Nightstand incorporating Oak Veneers design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Serene, symmetrical and softly-sophisticated, the Modern Mood Round Nightstand has a clean modern profile and luxe mixture of materials. Offering three self-closing drawers, the nightstand is crafted of Oak Veneers in a dark Mink finish and has a striking matched veneer top. With metal trim, the knobs are accented by leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Round shapeThree self-closing drawersMetal trimMatched veneer topFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal trim.Distressed F | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 14.5W x 14.75D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 14.5W x 14.75D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90315-80 |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 113.10 |
| Carton Width | 26.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 90.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_315_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90315_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90315_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90315_89_top”:[“Top |
| Weight | 90.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Bed Bench
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood Counter Stool
Modern Mood Upholstered Side Chair
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Modern Mood Server
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Affinity Leg Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Sanctuary Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Black
Ludwig Brown Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Chatelet Nightstand
Normandy Open Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round Nightstand
"*" indicates required fields