Modern Mood Etagere
Wire-brushed Quartered Oak etagere bookcase in a dark Mink finish with three fixed shelves and a warm pewter metal frame. Finished on all sides to float or use from either side.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and artistic with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Etagere has three fixed shelves crafted of wire-brushed Quartered Oak in the Mink finish with dark, earthy brown hues with notes of black. The shelves are surrounded by a shaped brushed metal frame in a warm pewter-colored finish. Finished all the way around, the shelf can be used from either side and can float in a room.
Product Details
| Three fixed shelvesMetal frameFinished all the way around and can be used from either sideFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Brushed me | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Shelf Opening | 78W x 18D x 17H |
| 2nd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| 3rd Row Shelf Opening | 78W x 18D x 18.25H |
| Alternate Finish Items | 6850-10445-80 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 32.25 |
| Carton Weight | 290.40 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 82.25 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Material 1 | Oak Wood Veneers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Shelf Dimensions | 78W x 18D x 1.25TH |
| Weight | 235.7 |
| Image Role Data | {“6850_10445_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_10462_445_89_EC370_090_room”:[“Room Image 2″],”6850_10445_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_10445_89_back_silo”:[“Silo Image 2”, |
| Weight | 235.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 78 × 82.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Modern Mood Counter Stool
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Display Cabinet
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Dresser
Modern Mood Round Accent Table
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Elon Bunching Short Bookcase
Burnham Bookcase
Trellis Lane Accent Bookcase- Grey
Commerce & Market Etagere
Sundance Entertainment Pier
Archivist Bookcase
Surfrider Etagere
Trellis Lane Accent Bookcase- Black
East End Accent Bookcase
Brookhaven Open Bookcase
East End Accent Bookcase
Tynecastle Bunching Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Etagere
"*" indicates required fields