Modern Mood Oval Nightstand
36″ (91.4 cm) Bedroom Modern Mood Oval Nightstand, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers and Iron.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Oval Nightstand is a statement piece. The shaped metal base gives the nightstand a floating appearance. Crafted with Quartered Oak Veneers, the piece is finished in a serene, crystal-like Diamond color. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind. Finished on all sides and features wire management on the back.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Oval shapeTwo doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelfMetal baseFinished on all sides but does have wire management holes on the backFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a li | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-90317-89 |
| Base Panel Opening | 25.25W x 16D x 7.5H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 115.90 |
| Carton Width | 39.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 30.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Shelf Opening | 25.25W x 11.375D x 7H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.25W x 11.375D x 1.5TH |
| Weight | 89.3 |
| Image Role Data | {“6850_90317_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_90966_317_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90317_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90317_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo |
| Weight | 89.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Round Mirror
Modern Mood Oval Nightstand
Modern Mood Bachelors Chest
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Chatelet Fretwork Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Oval Nightstand
"*" indicates required fields