Modern Mood Landscape Mirror
Landscape mirror with a compass-like profile in Quartered Oak veneers, finished in dark Mink with wire-brushed detailing and warm pewter metal accents.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a timeless compass-like profile, the Modern Mood Landscape Mirror combines Quartered Oak Veneers in the Mink finish with wire-brush detailing and warm pewter metal accents for a striking focal-point piece.
Product Details
| Rectangle shapeMetal accentsCan be hung horizontally and verticallyHanging hardware includedFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pew | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-90009-80 |
| Carton Height | 5.50 |
| Carton Length | 43.00 |
| Carton Weight | 78.00 |
| Carton Width | 54.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Iron |
| Mirror Glass Diagonal | 56 |
| Mirror Glass Dimensions | 44.5W x 34.875H |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_90966_215_119_002_009_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90009_89_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Console Table
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Wardrobe
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Americana Oval Mirror
Affinity Mirror
Elixir Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Big Valley Mirror
Castella Mirror
Saddlebrook Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Leesburg Landscape Mirror
River Place Mirror
Modern Edge Landscape Mirror
Banyon Bay Round Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Landscape Mirror
"*" indicates required fields