Modern Mood Landscape Mirror
Landscape mirror with a compass-like profile in Quartered Oak veneers, finished in light Diamond with wire-brushed detailing and warm pewter metal accents.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a timeless compass-like profile, the Modern Mood Landscape Mirror combines Quartered Oak Veneers in the Diamond finish with wire-brush detailing and warm pewter metal accents for a striking focal-point piece.
Product Details
| Rectangle shapeMetal accentsCan be hung horizontally and verticallyHanging hardware includedFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft so | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal acce |
| Alternate Finish Items | 6850-90009-89 |
| Carton Height | 5.50 |
| Carton Length | 43.00 |
| Carton Weight | 78.00 |
| Carton Width | 54.25 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood, Mirror and Iron |
| Mirror Glass Diagonal | 56 |
| Mirror Glass Dimensions | 44.5W x 34.875H |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_90266_002_009_016_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90009_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Round Mirror
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Modern Mood Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Landscape Mirror
Big Valley Mirror
Sanctuary Shaped Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Castella Mirror
River Place Mirror
Rhapsody Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Chapman Mirror
Horizons Lighted Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Affinity Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Landscape Mirror
"*" indicates required fields