Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Beveled landscape mirror with rounded corners, a wood exterior with metal inlay, and a raffia-wrapped inner frame in a dark Mink, wire-brushed finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Beveled Landscape Mirror has a rectangle shape with rounded corners, a wood-finished exterior, metal inlay and raffia-wrapped inside frame. The wood is finished in the dark Mink, featuring wire-brush detailing dark, earthy brown hues with notes of black for a soft sophistication.
Product Details
| Rectangle shapeRounded cornersWood finished exteriorMetal inlayRaffia wrapped inside frameCan be hung horizontally and verticallyHanging hardware includedBeveled mirrorFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-90008-80 |
| Carton Height | 4.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 53.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Wood, Mirror, Iron and Raffia |
| Mirror Glass Diagonal | 46.25 |
| Mirror Glass Dimensions | 38.375W x 26.125H |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_75201_401_411_900_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75900_90008_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90008_89_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 48 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Round Side Table
Modern Mood Bachelors Chest
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Entertainment Console
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Counter Stool
Modern Mood Accent Console
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Cal King Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Serenity Bora Landscape Mirror
Tynecastle Landscape Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Big Valley Mirror
Magnolia Manor Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Boheme Nourmand Linen Wrapped Mirror
Modern Edge Landscape Mirror
River Place Mirror
Cascade Round Mirror
Magnolia Manor Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
"*" indicates required fields