Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Landscape wall mirror with rounded corners, a wood exterior with metal inlay, and a raffia-wrapped inner frame in the Diamond light wood finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Beveled Landscape Mirror has a rectangle shape with rounded corners, a wood-finished exterior, metal inlay and raffia-wrapped inside frame. The wood is finished in the serene Diamond, featuring wire-brush detailing with crystal-like alabaster and pewter hues for a soft sophistication.
Product Details
| Rectangle shapeRounded cornersWood finished exteriorMetal inlayRaffia wrapped inside frameHanging hardware includedBeveled mirrorFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal acce |
| Alternate Finish Items | 6850-90008-89 |
| Carton Height | 4.75 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 53.00 |
| Depth | 1.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Wood, Mirror, Iron and Raffia |
| Mirror Glass Diagonal | 46.25 |
| Mirror Glass Dimensions | 38.375W x 26.125H |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 71 |
| Image Role Data | {“6850_90008_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.5 × 48 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Etagere
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood Round Side Table
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Counter Height Table
Modern Mood Dresser
Items We Think You Will Love..
Cascade Round Mirror
Americana Oval Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Chapman Mirror
Americana Landscape Mirror
Americana Oval Mirror
Rhapsody Mirror
River Place Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Affinity Mirror
Americana Landscape Mirror
Linville Falls Pinnacle Trails Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
"*" indicates required fields