Modern Mood Round Mirror
Round wall mirror with a compass-like profile, combining Quartered Oak veneers in the Mink finish with a wire-brushed texture and warm pewter metal accents.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a timeless compass-like profile, the Modern Mood Round Mirror combines Quartered Oak Veneers in the Mink finish with wire-brush detailing and warm pewter metal accents for a striking focal-point piece.
Product Details
| Round shapeMetal accentsHanging hardware includedFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic. Warm pewter metal accents.Distressed Finished: Wire | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6850-90007-80 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 4.50 |
| Carton Length | 45.50 |
| Carton Weight | 62.00 |
| Carton Width | 48.00 |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 38.94W x 38.94D x 0.197TH |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 56 |
| Image Role Data | {“6850_90007_89_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Counter Stool
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Bed Bench
Modern Mood Round End Table
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Modern Mood Leg Dining Table with 1-24in Leaf
Modern Mood Round Cocktail Table
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Round Accent Table
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Serenity Amelia Oval Mirror
Chapman Mirror
Magnolia Manor Mirror
Big Valley Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Horizons Lighted Mirror
Tynecastle Landscape Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
River Place Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Round Mirror
"*" indicates required fields