Modern Mood Wardrobe
Modern wardrobe in Diamond-finished Oak veneers with a shaped metal base and a mirror-backed right door. Includes six self-closing drawers, two adjustable shelves, a removable clothing rod, and jewelry storage with hooks and felt-lined trays.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Wardrobe is a statement piece. The shaped metal base gives the cabinet a floating appearance. Crafted with Oak Veneers, the wardrobe is finished in a serene Diamond color and has two large wood doors with piano hinges and mirror glass on the back of the right-side door. Behind the right-side doors are two adjustable shelves. Features include six self-closing drawers, a removable clothing rod and jewelry storage behind the left-side doors that includes 26 hooks, three felt-lined trays and one removable drop-in jewelry tray with four padded rows for rings.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two large wood doors with piano hinges and roller catchesMirror glass on back of right side doorTwo adjustable shelves behind right side doorSix self-closing drawersRemovable clothing rodJewelry storage behind left side door includes 26 hooks, 3 felt-line | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 23W x 15.25D x 2.875H |
| Alternate Finish Items | 6850-90013-89 |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 84.75 |
| Carton Length | 28.75 |
| Carton Weight | 549.30 |
| Carton Width | 60.25 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 78.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.625W x 17.75D x 1.5TH |
| Weight | 422.8 |
| Image Role Data | {“6850_90966_416_315_013_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90013_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90013_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6850_90013_80 |
| Weight | 422.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 54.5 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Round Mirror
Modern Mood Console Table
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Lateral File
Modern Mood Rectangle End Table
Modern Mood Oval Nightstand
Modern Mood Round End Table
Items We Think You Will Love..
Verona Dresser
Leesburg Bureau
Chatelet Dresser
Chatelet Dresser
Tynecastle Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Americana Dresser
Affinity Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Wardrobe
"*" indicates required fields