Modern Mood Wardrobe
Modern wardrobe in dark Mink-finished Oak veneers with a shaped metal base and a mirror-backed right door. Includes six self-closing drawers, two adjustable shelves, a removable clothing rod, and jewelry storage with hooks and felt-lined trays.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Wardrobe is a statement piece. The shaped metal base gives the cabinet a floating appearance. Crafted with Oak Veneers, the wardrobe is finished in a dark Mink color and has two large wood doors with piano hinges and mirror glass on the back of the right-side door. Behind the right-side doors are two adjustable shelves. Features include six self-closing drawers, a removable clothing rod and jewelry storage behind the left-side doors that includes 26 hooks, three felt-lined trays and one removable drop-in jewelry tray with four padded rows for rings.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two large wood doors with piano hinges and roller catchesMirror glass on back of right side doorTwo adjustable shelves behind right side doorSix self-closing drawersRemovable clothing rodJewelry storage behind left side door includes 26 hooks, 3 felt-line | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 23W x 15.25D x 2.875H |
| Alternate Finish Items | 6850-90013-80 |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 84.75 |
| Carton Length | 28.75 |
| Carton Weight | 549.30 |
| Carton Width | 60.25 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 78.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 54.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.625W x 17.75D x 1.5TH |
| Weight | 422.8 |
| Image Role Data | {“6850_90013_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_90013_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90966_013_119_215_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_90013_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6 |
| Weight | 422.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 54.5 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood King Panel Bed
Modern Mood Bed Bench
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Accent Console
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Bedroom Modern Mood 6/0 Rails
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood Queen Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Leesburg Dresser
Boheme Adante Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Sanctuary Armoire – Visage
Tynecastle Dresser
Grandpas Cabin 7 Drawer Dresser
Plymouth Gray Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Sanctuary Dresser
Ciao Bella Five-Drawer Bureau
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Wardrobe
"*" indicates required fields