Modern Mood Entertainment Console
Sleek entertainment console in Quartered Oak with raffia-wrapped doors, warm pewter hardware and leather accents. Four soft-close doors conceal adjustable shelves, ventilated back, cord management and a 3-plug outlet; fits up to 80 in. TVs.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stunning with a timeless sophistication and soft modern aesthetic, the Modern Mood Entertainment Console combines Quartered Oak Veneers with raffia-wrapped doors, warm pewter brushed metal bar pulls and leather accents. The Diamond Finish has crystal-like alabaster and pewter hues, offering a serene style. Features include four doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors, ventilated back panels and wire management holes in the back panel and a three-plug electrical outlet behind the right-side doors.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Four raffia wrapped doors with soft-close hinges and magnetic catchesTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management holes in back panelPower supply behind right side doorsFinish: Diamond finish: flat cut qua | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 38W x 16D x 8.625H |
| 2nd Row Left and Right Shelf Opening | 38W x 16D x 8.625H |
| Alternate Finish Items | 6850-55482-89 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 280.40 |
| Carton Width | 83.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.25 |
| Left and Right Base Panel Opening | 38W x 16.25D x 9.25H |
| Left and Right Cabinet Opening | 38W x 16.25D x 29.375H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply Type | Three Plug Surface Mount Power Supply with Child Safety Locks |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Ventilation | Yes |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 233.4 |
| Image Role Data | {“6850_55482_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_55482_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_55482_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6850_55482_80_top”:[“Top |
| Weight | 233.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 5/0-6/6 Rails
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Base
Modern Mood Round Accent Table
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood King Panel Bed
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Executive Desk
Modern Mood Entertainment Console
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Bachelors Chest
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Upholstered Arm Chair with Metal Base
Items We Think You Will Love..
Entertainment Console
Three Door Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Athens Entertainment Base
Big Bang 78in Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
City View 82 Inch TV Console
Entertainment Console 72in
69in Entertainment Console
Four-Door Entertainment Console
Waterfall Entertainment Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Entertainment Console
"*" indicates required fields