Modern Mood Oval Nightstand
36″ (91.4 cm) Bedroom Modern Mood Oval Nightstand, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers and Iron.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Oval Nightstand is a statement piece. The shaped metal base gives the nightstand a floating appearance. Crafted with Quartered Oak Veneers, the piece is finished in a serene dark Mink color. The two doors have soft-close hinges and magnetic door catches, and there’s one adjustable shelf behind. Finished on all sides and features wire management on the back.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Oval shapeTwo doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelfMetal baseFinished on all sides but does have wire management holes on the backFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-90317-80 |
| Base Panel Opening | 25.25W x 16D x 7.5H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Metal |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 115.90 |
| Carton Width | 39.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 30.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 25.25W x 11.375D x 7H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 25.25W x 11.375D x 1.5TH |
| Weight | 89.3 |
| Image Role Data | {“6850_90266_90317_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90317_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90317_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6850_90317_89_top”: |
| Weight | 89.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Bedroom Modern Mood 6/0-6/6 Panel Headboard
Modern Mood Round Mirror
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Round Nightstand
Modern Mood Lateral File
Modern Mood Queen Panel Bed
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Round End Table
Modern Mood Three Drawer Nightstand
Modern Mood Round Dining Table with 1-18in Leaf
Modern Mood Rectangle Cocktail Table
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Verona Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Normandy Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Sanctuary Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Leesburg Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Oval Nightstand
"*" indicates required fields