Modern Mood Two Drawer Nightstand
28″ (71.1 cm) Bedroom Modern Mood Two Drawer Nightstand incorporating Oak Veneers, Raffia and Iron to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Symmetrical, monochromatic and timeless with a luxe mixture of materials, the Modern Mood Two-Drawer Nightstand is a statement piece. The case is crafted of Oak Veneers in a wire-brushed Diamond finish, the drawer fronts and top are wrapped in raffia and trimmed in metal with warm brushed-nickel knobs. Drawers are smoothly-operating and self-closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer fronts and topTwo drawers are self-closingRounded sidesFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues deliveri | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 4.75H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22W x 13.75D x 5.75H |
| Alternate Finish Items | 6850-90416-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 129.50 |
| Carton Width | 31.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Raffia and Iron |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Shelf Opening | 16.125W x 18D x 10.75H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 109.6 |
| Image Role Data | {“6850_90966_416_315_013_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90416_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90416_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90416_80_to |
| Weight | 109.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Queen Upholstered Panel Bed
Modern Mood Round Mirror
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Base
Modern Mood Upholstered Arm Chair with Metal Base
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Two Drawer Nightstand
Casual Dining Modern Mood Round Dining Table Top
Modern Mood King Upholstered Panel Bed
Modern Mood Etagere
Modern Mood Bed Bench
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Chatelet Fretwork Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Chatelet Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Sanctuary Nightstand
Normandy Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Two Drawer Nightstand
"*" indicates required fields