Westwood Bachelors Chest
Bachelor’s chest with three drawers and silver-leaf drawer fronts against a Polished Limestone oak veneer case. Cedar-lined bottom drawers and an integrated USB port combine style and function.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Westwood Bachelors Chest is the epitome of modern luxury. With three spacious drawers, contrasting silver-leaf finished drawer fronts, and cedar-lined bottom drawers, this chest offers stylish storage for any bedroom. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers is complemented by plated Radiance hardware, making this piece perfect for those who appreciate subtle sophistication. An integrated USB port adds a modern touch, ensuring both form and function in your bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersContrasting silver leaf finished drawer frontsOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerPlinth baseIntegrated charging stationFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers on sides and top with Venetian | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 34.75W x 11.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 34.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 205.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 172 |
| Image Role Data | {“6133_90017_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90017_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_90017_80_top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Panel Footboard
Westwood Round Dining Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood End Table
Westwood Console Table
Westwood Two-Drawer Nightstand
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Headboard
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Five Drawer Chest
Bedroom Westwood 5/0 Panel Headboard
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Footboard -Bench Option
Westwood Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Affinity Bachelors Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Waterfall Black Drawer Chest
Archivist Bachelors Chest
Sanctuary Bachelors Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Bellevue Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Leesburg Bachelor’s Chest
Plymouth Gray Drawer Chest
Ludwig Brown Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood Bachelors Chest
"*" indicates required fields