Westwood Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in quartered oak veneers with a Polished Limestone finish and Radiance bar hardware. Cedar-lined bottom drawers and an integrated USB charging port add bedside convenience.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your bedroom with the Westwood Three-Drawer Nightstand, a perfect blend of modern design and practical functionality. Crafted from quartered oak veneers with a luxurious Polished Limestone finish, this nightstand offers three spacious drawers, including cedar-lined bottom drawers for added freshness. The top two drawers feature oak veneer bottoms, ensuring durability and style. With a custom bar hardware finish in plated Radiance, tapered legs, and an integrated charging station with a USB port, this nightstand brings both elegance and convenience to your bedside. Ideal for those who appreciate sophisticated design with modern amenities.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed and stained |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 115.08 |
| Carton Width | 35.50 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 5.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 29W x 11.5D x 4.5H |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.25 |
| Weight | 97.82 |
| Image Role Data | {“6133_90250_80_90001_80_016_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90016_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”6133_90016_80_to |
| Weight | 97.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 32.25 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Two-Drawer Nightstand
Westwood King Panel Bed
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Console Table
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Footboard
Westwood Round Dining Table
Westwood Queen Panel Bed
Westwood Upholstered Side Chair
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Westwood Accent Table
Westwood Credenza
Items We Think You Will Love..
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Verona Nightstand
Chatelet Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Normandy Open Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Normandy Nightstand
Chatelet Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields