Westwood Rectangle Cocktail Table
Rectangular coffee table with a performance-fabric top, open base storage, and casters for easy mobility. Quartered oak veneers in a Polished Limestone finish blend function with modern design.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elevate your living room with the Westwood Rectangle Cocktail Table. This versatile coffee table features a rectangle shape, a performance fabric top, and a convenient open storage area in the base. Crafted from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, the table combines functionality with modern design. Built with casters for easy mobility, it is perfect for modern living spaces that require flexibility and elegance.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 21.75 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 123.24 |
| Carton Width | 60.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Fabric 1 | Tillson Cloud (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.25 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Oak Veneers and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-TILLSON-CLOUD-SC |
| Shelf Opening | 53.25W x 26.25 x 12H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 54.00 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 104.75 |
| Image Role Data | {“6133_80110_80_90001_80_room”:[“Room Image 1″],”SS608_PHZL3_093___6133_80110_80___6133_80113_80”:[“Room Image 2″],”6133_80110_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_80110_80_sil |
| Weight | 104.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 54 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood King Panel Bed
Bedroom Westwood 5/0 Panel Headboard
Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Westwood 5/0-6/6 Panel Rails
Westwood End Table
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Footboard -Bench Option
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Footboard
Westwood Bachelors Chest
Westwood Three-Drawer Nightstand
Westwood End Table
Items We Think You Will Love..
Eclipse Brown Round Coffee table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Plymouth Gray Square Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Round Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields