Westwood End Table
Rectangular end table with open storage and a removable bottom tray for versatile organization. Quartered oak veneers in a Polished Limestone finish suit modern living rooms.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Bring modern elegance into your home with the Westwood End Table. Featuring a rectangle shape, open storage space, and a removable tray in the bottom, this table is perfect for contemporary living rooms. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers adds a soft, luxurious touch, while the minimalist design ensures versatility and timeless appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 33.25 |
|---|---|
| Carton Length | 27.75 |
| Carton Weight | 71.21 |
| Carton Width | 31.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.00 |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Shelf Opening | 21W x 28D x 19.375H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 24.00 |
| Weight | 60.53 |
| Image Role Data | {“SS608_PHZL3_093___6133_80110_80___6133_80113_80”:[“Room Image 1″],”6133_80113_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_80113_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”613 |
| Weight | 60.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood Accent Table
Westwood Console Table
Westwood Square Cocktail Table
Westwood Round Dining Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood Queen Upholstered Bed
Westwood End Table
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Footboard
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Westwood Five Drawer Chest
Westwood King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Waterfall Brown Round End Table
Ludwig Brown End Table
Eclipse Brown Round End table
Athens End Table
Melody White Round End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Storia Round End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Lake House End Table
Mesa Valley End Table
Millwork Brown End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood End Table
"*" indicates required fields