Westwood Six-Drawer Dresser
Six-drawer dresser in quartered oak veneers with a Polished Limestone finish and Radiance-finish bar hardware. Cedar-lined bottom drawers deliver fresh, organized bedroom storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enhance your bedroom’s aesthetic with the Westwood Six-Drawer Dresser. Crafted from quartered oak veneers with a Polished Limestone finish, this dresser features six spacious drawers, cedar-lined bottom drawers, and custom bar hardware with a plated Radiance finish. Its modern design, complete with tapered legs and durable construction, makes it a versatile piece for contemporary bedrooms. Ideal for homeowners seeking both storage and style, the Westwood dresser exudes understated luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Hand holes, sealed and stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 281.53 |
| Carton Width | 71.50 |
| Clearance | 5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 17 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 64 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 30.25W x 13.5D x 6.5H |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 66.25 |
| Weight | 239.3 |
| Image Role Data | {“6133_90002_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90002_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_90002_80_top”:[“Top Silo Image 1″],”6133_90002_80_straight_silo”: |
| Weight | 239.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 66.25 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Westwood Console Table
Westwood Three-Drawer Nightstand
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Panel Footboard
Westwood End Table
Westwood Accent Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Westwood Buffet
Bedroom Westwood 5/0-6/6 Upholstered Rails
Westwood Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Leesburg Dresser
Ludwig Brown Dresser
Normandy Dresser
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Americana Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Americana Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood Six-Drawer Dresser
"*" indicates required fields