Westwood Square Cocktail Table
Square coffee table with open base storage and casters for flexibility. Features a textured alabaster plaster white finish for a clean, modern look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Westwood Square Cocktail Table exudes quiet sophistication with its square shape and textured alabaster plaster white finish. Designed for contemporary living spaces, it offers an open storage area and is equipped with casters for added convenience. This modern coffee table is a durable and stylish centerpiece for any home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 23.75 |
|---|---|
| Carton Length | 45.50 |
| Carton Weight | 125.88 |
| Carton Width | 45.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.00 |
| Feature Filter | Casters |
| Height | 18.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Material Description | Wood Veneers |
| Shelf Opening | 37.5W x 37.5D x 13.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 42.25W x 42.25D x 2.25TH |
| Width | 42.00 |
| Weight | 107 |
| Image Role Data | {“SS757_6PC3_RPH1_LPH1_A_APPH_C_CS_085_PH1_085_6133_80112_02_6350_80113_03_room”:[“Room Image 1″],”6133_80112_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_80112_02_silo2″:[“Silo Image |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Westwood Six-Drawer Dresser
Casual Dining Westwood Round Dining Table Stone Top
Westwood End Table
Casual Dining Westwood Round Dining Table Wood Top with One 20-inch Leaf
Westwood Accent Table
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Panel Footboard
Westwood King Panel Bed
Westwood Console Table
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Upholstered Footboard -Bench Option
Bedroom Westwood 5/0 Panel Headboard
Westwood Queen Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Melody White Round Coffee Table with Casters
Palette Brown Round Coffee Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Normandy Square Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood Square Cocktail Table
"*" indicates required fields