Westwood Console Table
Modern console table in a textured alabaster plaster white finish over wood veneers, with an open storage area and clean rectangular lines. A refined accent for contemporary living spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enhance your contemporary home with the Westwood Console Table. Crafted with a textured alabaster plaster white finish and an open storage area, this rectangle-shaped table combines form and function effortlessly. Its minimalist design and light tones provide a perfect addition to modern living spaces, exuding understated sophistication.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 37.75 |
|---|---|
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 201.00 |
| Carton Width | 75.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood Veneers |
| Shelf Opening | 67.5W x 13.25D x 27.5H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 71.75W x 17.75D x 2.25TH |
| Width | 72.00 |
| Weight | 128 |
| Image Role Data | {“6133_85007_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_85007_02_silo2″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_85007_02_top”:[“Top Silo Image 1″],”6133_85007_02_straight_silo”: |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Complete The Look
Westwood Credenza
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Bedroom Westwood 5/0-6/6 Upholstered Rails
Casual Dining Westwood Round Dining Table Base
Westwood Queen Upholstered Storage Bed
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Headboard
Westwood King Panel Bed
Bedroom Westwood 5/0 Upholstered Footboard -Bench Option
Bedroom Westwood 5/0-6/6 Panel Rails
Bedroom Westwood 6/0-6/6 Panel Headboard
Westwood Three-Drawer Nightstand
Westwood Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Documents Console
Leesburg Demilune Hall Console
Ciao Bella Flip-Top Console
Skinny Console Table
Arrowcreek Console Bar Table
River Place Console Bar Table
5633-85, Commerce and Market Living Room Skinny Metal Console
Sanctuary Thin Console-Amber Sands
Console Table
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Drift
Skinny Console Table
City View Console Bar Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Westwood Console Table
"*" indicates required fields