Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Athens dining chairs are the perfect accent to the Athens collection’s regal gravitas. A stately, noble silhouette, these chairs fit perfectly into a transitional style. Beautifully fashioned from high-quality, ethically harvested rubberwood, and upholstered in durable performance fabric, the Athens chairs are guaranteed to bring everlasting quality. Sure to be the standout at your next dinner party, these chairs are sold in sets of two. For the best in sleek, glamorous functionality, Athens is the clear winner.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Athens |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Type | Dining Chairs |
| Carton Volume | 11.743 |
| Carton Weight | 50.000 lb |
| Product Weight | 50 lb |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Athens |
Complete The Look
Athens End Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Athens Entertainment Base
Athens Rectangular Dining Table
Athens Large Entertainment Base
Athens Buffet
Athens Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Tori CHAIRS 30124/52CB
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Normandy Pair of Upholstered Dining Chairs
Washington CHAIRS 30303-WE/1B24DBF4
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
"*" indicates required fields