Big Sky Host Chair
Host chair with aniline leather seat and back, accented by nailhead trim. Vintage Natural wood frame and a charcoal crosshatch back create a relaxed, rustic dining look.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the natural beauty of American wilderness landscapes, the Big Sky Host Chair is vintage, rustic and relaxing. Featuring an aniline leather seat and back and nailhead trim around the seat, the arms, stretcher and rockers are finished in Vintage Natural, a warm, rustic organic finish over Hickory Veneers. The dramatic chair back has a crosshatch design that is finished in the charcoal Furrowed Bark color.
Features
| Rocker | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Leather seat and backNailhead trimFurrowed Bark crosshatch design on backTack in floor glideFinish: Vintage Natural: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 25 |
| Back Cushion Thickness | 1 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 55.25 |
| Carton Length | 34.75 |
| Carton Weight | 47.94 |
| Carton Width | 27.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21.5 |
| Distressing | Yes |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 42.50 |
| Leather | Seville Timber (Aniline). Seville Timber features natural hallmarks of the trail such as fat wrinkles healed scars, scratches, and mite marks. Wax-based finishing agent creates surface durabi |
| Leather Type | Aniline |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood, Leather, Nailheads and Resin |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HF-SEVILLETIMBER-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Seat Cushion Thickness | 3.75 |
| Seat Depth | 21 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 24.875 |
| Seat to Back Height | 23 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-SEVILLETIMBER-TD |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 25.25 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 34.3 |
| Image Role Data | {“6700_75200_300_310_50008_80003_80_75906_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_75300_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_75300_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3/4 Angle |
| Weight | 34.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 25.25 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Complete The Look
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Arm Chair
Big Sky Media Console
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky Eight Drawer Dresser
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Headboard
Big Sky Sofa Table
Big Sky Buffet
Big Sky Tahoe Entertainment Console
Big Sky King Poster Bed withcanopy
Big Sky Round Accent Mirror
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Items We Think You Will Love..
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Dexter CHAIRS 30223/51HO87
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Millwork Off-White Pair of Counter Chairs
Owen CHAIRS 30154/52CB
Tori CHAIRS 30124B/5287
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Big Sky Host Chair
"*" indicates required fields