Sundance Buffet
76 in. buffet with shutter-style doors, 3 doors with soft-close hinges, two self-closing drawers (felt liner and silverware tray), and adjustable shelves; Quartered Pine/Maple veneers in Cliffside brown.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a modern mountain aesthetic, the Sundance Buffet strikes a serene profile with resort-inspired shutter-like door fronts. The buffet features 3 doors with magnetic catches and soft-close hinges and two self-closing drawers behind a left pair of doors. The left drawer has a removable drop-in felt liner, and the right drawer has a removable felt silverware tray. There’s one adjustable shelf behind the left pair of doors and two adjustable shelves behind the right door. Crafted of Quartered Pine and Maple Veneers with a Solid-Wood edge top and finished in the rich brown Cliffside.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with touch lates and soft-close hingesTwo self-closing drawers behind left pair of doorsLeft drawer has a removable drop-in felt linerRight drawer has a removable felt silverware trayOne adjustable shelf behind left pair of doorsTwo adjustable | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Quartered Pine and Maple Veneers and Solid-Wood Edge Top |
| Finish | Cliffside: a rich, dynamic brown finish with light burnishing on the edges |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Number Of Shelves | 3 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Partial – Shelves |
| Weight | 226.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Complete The Look
Sundance King Panel Bed
Sundance King Rattan Bed
Sundance Etagere
Sundance Rectangle Dining Table with 2-18in Leaves
Sundance Three-Drawer Nightstand
Sundance Display Cabinet
Sundance Floor Mirror
Bedroom Sundance 5/0 Panel Headboard
Bedroom Sundance 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Sundance 5/0-6/6 Rail
Sundance Entertainment Console
Bedroom Sundance 5/0 Panel Footboard
Items We Think You Will Love..
Americana Server
Americana Display Cabinet
Curata Buffet/Credenza
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Normandy Buffet
Newport Server
Summerville Server
Americana Four-Door Buffet
Tynecastle Buffet
Americana Server
Treasures Hutch – Oak
Chatelet Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sundance Buffet
"*" indicates required fields
