Sundance Small Media Console
Small media console with three rattan-front doors and soft-close hinges in Cliffside brown. Ventilated storage with adjustable shelves, back panel, and a 3-plug outlet; fits up to a 65 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a laid-back tropical vibe, the Sundance Media Console has three rattan-front doors with soft-close hinges and is finished in Cliffside, a rich brown with light burnishing on the edges. Crafted of Pecan Veneers and Rattan with a Solid Wood edge top, the console has one vented adjustable shelf behind the left pair of doors and one vented adjustable shelf behind the right door, a ventilated back panel and one 3-plug electrical outlet. Accommodates a 65-inch flat screen TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three rattan-front doors with soft-close hingesOne vented adjustable shelf behind left pair of doorsOne vented adjustable shelf behind right doorVentilated back panelOne three plug electrical outletFinish: Cliffside: a rich, dynamic brown finish with ligh | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 161.00 |
| Carton Width | 68.50 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Rattan, Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 64.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132.8 |
| Image Role Data | {“6015_55443_465_89_room”:[“Room Image 1″],”6015_55465_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_55465_89_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6015_55465_89_top”:[“ |
| Weight | 132.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 64.5 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Sundance |
Complete The Look
Sundance Woven Back Side Chair
Bedroom Sundance 5/0 Panel Headboard
Sundance Rectangle Dining Table with 1-18in Leaf
Sundance Nine-Drawer Dresser
Bedroom Sundance 6/0 Rail
Bedroom Sundance California King Panel Bed
Sundance Floor Mirror
Sundance Bar Cabinet
Sundance Queen Panel Bed
Bedroom Sundance 5/0 Panel Footboard
Sundance Entertainment Pier
Bedroom Sundance 6/0-6/6 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Americana Entertainment Credenza
Athens Entertainment Base
Three Door Console
German Silver Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Waterfall Entertainment Base
Leesburg Entertainment Console
Solstice 78in Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
69in Entertainment Console
Lake House TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sundance Small Media Console
"*" indicates required fields