2350-69 Alex Swivel Chair
England’s Alex swivel chair will soon become your favorite seat in the house. This oversized chair features a plush seat and loose pillow back. Cover it in your choice of over 400 fabrics and make it all yours!
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 48″ (121.9 cm) 48INH |
|---|---|
| Depth | 48″ (121.9 cm) 48INH |
| Height | 32″ (81.3 cm) 32INH |
| Seat Width | 48″ (121.9 cm) |
| Seat Depth | 33″ (83.8 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | Swivel base |
| Pillows | 3 x 22” fiber fill |
| Optional upgrades | Frame Coil, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Leather Chair and a Half
Brett Chair
Cute Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jupiter Brown Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Moxy Fabric Chair
Westside Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Fern Fabric Chair
Bexley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!