4j00-69 Jess Swivel Chair
Our Jess chair is like your favorite pair of jeans… it looks great with everything! Make this super cool silhouette exude your personal style with a simple change of fabric. This swivel chair with a wooden base complements any style.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 30″ (76.2 cm) 30INH |
| Height | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Seat Width | 19″ (48.3 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 19″ (48.3 cm) |
| Motion Type | Swivel |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Cardboard, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Elastic webbing, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, non-reversible |
| Legs | Swivel base with legs |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Ace Fabric Chair
Finley Leather Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Libby Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Thornton Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Westside Leather Chair
Bexley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!