Aiden Leather Motion Chair
Equally stylish and comfortable, the Aiden chair aims to please! This casual push back recliner sports a super plush back and seat, shapely track arm, and tapered wooden block leg. Available in your choice of fabric or leather.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | 5.5” x 3” x 1.88” screw-in wood. Power Standard. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, battery pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aiden Motion Chair
Aiden Leather Motion Chair
3a00-31 Aiden Motion Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Finley Leather Chair
Westside Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
Allison Fabric Chair
Digby Leather Chair and a Half
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Moxy Fabric Chair
Libby Fabric Chair
Kingman Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!