Rondell Leather Chair
Our Rondell collection is our interpretation of the iconic English Chesterfield. This classic style features a beautifully tufted back and inside arm, simple front rail with button accents, a large rolled shelter arm accented with optional petite antique bronze nail heads, and an intricate turned wooden leg. We offer a sofa, love, chair, and ottoman covered in your choice of fabric or leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 33″ (83.8 cm) 33INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap, button tufted |
| Seat | Crown cushion, sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 4.5”x5.25” turned wood, screw-in |
| Trim | Brass nails |
| Leather | 100% top grain. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Down Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rondell Leather Loveseat
Rondell Leather Sofa
Rondell Leather Chair
Rondell Leather Loveseat
Rondell Loveseat
Rondell Leather Sofa
Rondell Sofa
Rondell Chair
Rondell Sofa
Rondell Loveseat
Rondell Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Bexley Leather Chair
Libby Fabric Chair
Bexley Leather Chair
David Pecan Leather Chair
Brett Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Ace Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Digby Leather Chair and a Half
Vail Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!