Milo Fabric Chair
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo chair, a spacious and upscale piece designed to fill any space with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushion, hand-applied nailhead trim, and included accent pillow; customize this chair with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.38 |
| Carton Weight | 101 lb |
| Product Weight | 101 lb |
| Carton Volume | 23.380 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Milo Fabric Loveseat
Milo Fabric Sectional
Milo Fabric Cocktail Ottoman
Milo Fabric Two-Cushion Sofa
Milo Fabric Sectional
Milo Fabric Loveseat
Milo Fabric Cocktail Ottoman
Milo Fabric Two-Cushion Sofa
Milo Fabric Sofa
Milo Fabric Chair
Milo Fabric Sofa
Vail Leather Chair and a Half
Cute Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Westside Leather Chair and a Half
Bradstreet Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Kingman Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Moxy Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
Brett Chair With Nails
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!