Milo Fabric Cocktail Ottoman
Complete your legacy of luxury with the Milo ottoman. This upscale ottoman features French seams, a thoughtful welt detail, and a hand-applied nailhead trim perched on elegant square-tapered legs. The high-density foam core cushion is designed to stand up to everyday wear for enduring comfort and quality. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 10.66 |
| Carton Weight | 44 lb |
| Product Weight | 44 lb |
| Carton Volume | 10.660 |
| Carton Weight | 44.000 lb |
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 33 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Milo Fabric Sofa
Milo Fabric Chair
Milo Fabric Two-Cushion Sofa
Milo Fabric Loveseat
Milo Fabric Chair
Milo Fabric Loveseat
Milo Fabric Sectional
Milo Fabric Two-Cushion Sofa
Milo Fabric Sofa
Milo Fabric Cocktail Ottoman
Milo Fabric Sectional
Jupiter Fabric Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Fern Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!