Stella Fabric Chair
The perfect elegant piece to accentuate your home, the picturesque petite roll arms of the Stella chair invite you in. Take a seat atop a removable and reversible cushion that is supported by our patented Blue Steel Spring system – backed by our lifetime guarantee. Handcrafted with a durable frame and upholstered with careful detail, Stella is designed to last. The tight back and turned wood legs give this quaint chair a modern flair. Elevate your home with the chic style of Stella.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Stella |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.10 |
| Carton Weight | 72 lb |
| Product Weight | 72 lb |
| Carton Volume | 20.100 |
| Carton Weight | 72.000 lb |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 33 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Stella |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stella Fabric Ottoman
Stella Fabric Sofa
Stella Fabric Loveseat
Digby Leather Chair and a Half
Henry Caramel Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Ace Fabric Chair
Thornton Leather Chair and a Half
Finley Fabric Chair
Westside Leather Chair and a Half
Dempsey Leather Chair
Libby Fabric Chair
Vail Leather Chair and a Half
Brett Chair
Cute Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!