Uc677 Large 5-zone Power Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rest and recharge in style and comfort with the UC677 Power Recliner by UltraCozy! Available in two sizes with numerous standard features and accessories.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Size | Large |
|---|---|
| Weight Capacity | 375 lbs |
| Positioning | Infinite with tilt |
| Comfort Zone | 5 |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seat | Yes |
| Back Type | Seam |
| Removable Back Type | Bracket |
| Overall Width | 39″ |
| Overall Height | 50″ |
| Overall Depth (Seated) | 38″ |
| Seat Width | 24″ |
| Floor to Top of Seat | 21″ |
| Seat Depth | 22″ |
| Seat to Top of Back | 33″ |
| Seat to Top of Arm | 8″ |
| Distance from Wall Reclined | 30″ |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 44″ |
| Lifetime Warranty, Chair Frame, Lift Frame, Recline Frame, Recliner Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 YR |
| Pro Rated Years 4 – 7 | Yes |
| Warranty on Mechanical Labor | 1 YR |
| Warranty on Electrical Labor | 1 YR |
| Warranty on Fabric, Foam, and Pocketed Coils | 1 YR |
| Head Rest Cover | No |
| Arm Covers | No |
| Hand Control Routing | Right Arm Compartment |
| Heat & Massage Available | No |
| Articulating Headrest Available | Standard |
| Adjustable Lumbar Available | Standard |
| Foot Rest Extension Available | No |
| USB Charging Port | Left Arm Compartment |
| Battery Backup | Yes |
| Place of Origin | China |
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 39 × 50 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Complete The Look
View Our Full Lineof Lift Recliners
View Our Full Lineof Lift Recliners
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
Items We Think You Will Love..
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Mona Power Lift Chair Recliner
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Shaw Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Nipigon Power Lift Chair
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Autumn Lift Chair
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Destin Large
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Uc677 Large 5-zone Power Recliner
"*" indicates required fields