View Our Full Lineof Lift Recliners
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Discover full body revitalization and relief like you’ve never felt before with the UC671 Power Recliner Chair with five comfort zones and exclusive Zero Gravity+ (ZG+) positioning technology.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Size | Medium |
|---|---|
| Weight Capacity | 375 lbs |
| Positioning | Infinite with tilt |
| Comfort Zone | 5 |
| Chaise Seat | Yes |
| Pocketed Coil Seat | Yes |
| Back Type | Seam |
| Removable Back Type | Bracket |
| Overall Width | 38″ |
| Overall Height | 46″ |
| Overall Depth (Seated) | 37″ |
| Seat Width | 21″ |
| Floor to Top of Seat | 22″ |
| Seat Depth | 21″ |
| Seat to Top of Back | 30″ |
| Seat to Top of Arm | 6″ |
| Distance from Wall Reclined | 24″ |
| Extension Reclined from Back of Seat to End of Foot Rest | 43″ |
| Lifetime Warranty, Chair Frame, Lift Frame, Recline Frame, Recliner Mechanism | Yes |
| Warranty on Electrical Parts | 3 YR |
| Pro Rated Years 4 – 7 | Yes |
| Warranty on Mechanical Labor | 1 YR |
| Warranty on Electrical Labor | 1 YR |
| Warranty on Fabric, Foam, and Pocketed Coils | 1 YR |
| Head Rest Cover | No |
| Arm Covers | No |
| Hand Control Routing | Outside Arm |
| Heat & Massage Available | No |
| Articulating Headrest Available | Standard |
| Adjustable Lumbar Available | Standard |
| Foot Rest Extension Available | No |
| USB Charging Port | Outside Arm |
| Battery Backup | Yes |
| Place of Origin | China |
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 38 × 46 in |
| Brand | Ultra Comfort |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Power Recliner |
| Features | Power |
Complete The Look
Uc677 Medium 5-zone Power Recliner
Uc677 Large 5-zone Power Recliner
View Our Full Lineof Lift Recliners
Items We Think You Will Love..
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Zecliner Model 2+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Diana Slate Fabric Power Lift Recliner
Jenkins Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Charlotte Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
View Our Full Lineof Lift Recliners
"*" indicates required fields